Ömer Çelik: Yeniden Refah, AK Parti’ye muhalif gibi konumlanıyor

AK Parti Sözcüsü Çelik, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve açıklamalarda bulundu.

‘CHP DEM PARTİ İLE İTTİFAK KURMAYA ÇALIŞIYOR’

AK Parti’nin seçimleri seven bir parti olduğunu söyleyen Çelik, CHP’nin geçen seçimlerdekine benzer bir ittifak kurmaya çalıştığını söyleyerek, “Diğer partiler buna yanaşmayınca DEM ile bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Adını koymadan bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Bir mahcubiyet içinde bunu yapıyor. Olan bir ittifak bunun mahcup ifadesi ‘Türkiye İttifakı’ oluyor” ifadesini kullandı.

‘YENİDEN REFAH CHP YANLISI BİR TUTUM İZLİYOR’

Yeniden Refah Partisinin (YRP) seçimlere tek başına girme kararını değerlendiren Çelik, YRP’nin kendisini AK Parti’ye dönük bir muhalefet gibi konumlandırdığını söyledi. YRP yönetiminin, CHP yanlısı bir tutum izlediğini ifade eden Çelik, “‘Türkiye İttifakı’ denen mahcup ittifak gibi burada da fiili durum söz konusu” dedi.

AK Parti’li Çelik, YRP tabanının ise yönetimden farklı olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın icraatlarının ne anlama geldiğini bilen ve sekteye uğramasını istemeyenlerden oluştuğunu söyledi.

‘BİZİM ADAYLARIMIZIN FOTOKOPİSİ YOK’

Sahada bazı adayların, “Ben Cumhur İttifakı dışından aday oldum ama kazanırsam Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına geçeceğim” dediğini aktaran Çelik, bunun doğru bir siyaset tarzı olmadığını belirtti. Çelik, “Bizim adaylarımızın fotokopisi yok, yedeği yok. Kimi aday göstermişsek ona destek bekliyoruz” sözlerini sarf etti.

‘BAKANLARIN SAHADA OLMASINDAN DAHA DOĞAL NE VAR?’

Bakanların seçim çalışmalarına katılmasına yönelik eleştirilerin sorulması üzerine Çelik, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeyiz. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemindeyiz. Bu sistemde, bakan arkadaşlarımızın sahada olmasından daha doğal ne var?” yanıtını verdi.

‘ERKEN SEÇİMİGÜNDEMİMİZE ALMAYIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Son seçimim” açıklaması hatırlatılarak, “2028 öncesi erken seçimle Cumhurbaşkanı bir kez daha aday yapılabilir mi?” diye sorulan Çelik, “Erken seçim gündemi gibi bir gündemi biz konuşmayız. Bunu gündemimize almayız. Sonuçta vatandaşımız ne derse, milletimiz ne derse, sokaktaki irade ne derse o olacaktır” görüşünü paylaştı.

‘AVRUPA İÇİN DE BELA OLUR’

Ömer Çelik, Belçika’da Türk vatandaşlarına yönelik PKK yandaşlarının yaptığı saldırıları yakından takip ettiklerini bildirdi. Terör örgütü yandaşlarının Avrupa’daki faşistlerin müttefiki olduğunu kaydeden Çelik, “Terörün tek bir hedefi yoktur. Bunlar, o ülkeler için de bela olacaklar. Avrupa demokrasisini de tehdit etmektedir. Belçika, Almanya demokrasisi için bir tehdittir o eylemi yapanlar. O ülkelerin buna karşı ciddi tedbirler alması gerekir” diye konuştu.

Çelik, Almanya’nın Solingen kentinde Türk kökenli 4 kişinin kundaklama sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin hem Belçika hem Almanya makamlarının gerekli tedbiri almadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu örgütler, Avrupa demokrasilerini zayıflatmak isteyen devletlerin eline geçmiştir. Avrupa’nın bir birlik içerisinde olmasından hoşnut olmayan devletlerin kontrolüne geçmiştir. O devletlerin istihbarat örgütlerinin kontrolüne geçmiştir. Avrupa Birliği’nin zayıflamasını arzu eden devletlerin istihbaratları örgütlemiştir. Peki yereldeki işbirlikçileri kimlerdir? Bunları koruyan, kollayan, destekleyen, oturup kalktıkları kimlerdir, Avrupa’daki Türk ve İslam düşmanı faşist organizasyonlar. Bütün bunları görüyoruz. Bütün bunların farkındayız. Anlık takip ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x