Altın Böceği Bitcoin İçin Uyardı: Çok Feci Bir Çöküş Olacak!

Olağanüstü bir yükseliş döneminin ardından kripto para piyasasının büyük bir kısmı kırmızı renkte yanıp sönüyor. Lider kripto Bitcoin bu eğilime öncülük ediyor. Ünlü Bitcoin eleştirmeni ve altın böceği Peter Schiff, ETF’ler nedeniyle feci bir çöküşten bahsetti.

ETF’ler nedeniyle Bitcoin “çok feci çökecek!”

Önde gelen Bitcoin şüphecisi, sosyal medya platformu X’te paylaştığı gönderisine göre, Bitcoin’in ne kadar çok ETF’lere girerse, “feci bir çöküşe” karşı o kadar savunmasız hale geleceği görüşünü dile getirdi. Bu bağlamda Schiff, şu paylaşımı yaptı:

ETF’lere ne kadar çok Bitcoin aktarılırsa, Bitcoin feci bir çöküşe karşı o kadar savunmasız hale gelir. Bunun nedeni ETF alıcılarının gerçek inananlardan çok traderlar olması. Yani Bitcoin yükseliyorsa onlar da bu yükselişe eşlik edecektir. Ancak bir ayı piyasasına girdiğinde kaçacaklardır.

Peter Schiff: ETF çıkış olmadan bile çöktü!

Kripto piyasası meraklıları sektörde çöküşlerin normal olduğunu söyledi. Ayrıca, her dört yılda bir meydana geldiği yönünde yorumlar yaptılar. Bunları yanıtlayan ekonomist, bunu kabul etti. Ancak “ETF’lerden bu kadar çok BTC çıkarken” daha önce hiç yaşanmadığını da sözlerine ekledi:

Bunlar piyasa emirleri olacak, limitleri olmayacak ve ulaştıklarında doldurulmaları gerekecek. Alıcılar gerçek dolar ile ödeme yapmalıdır. Tether (USDT) alımına izin verilmeyecek.

Kısa bir süre sonra Schiff, “Bitcoin’in 74 bin doların biraz altındaki zirve fiyatından, yeni Bitcoin ETF’lerinden (GBTC’yi saymazsak) tek bir gün bile çıkış olmadan %15 düştüğüne” dikkat çekti. “ETF alımı olmadan” ve hatta “tüm Bitcoin ETF’lerinden çıkış olduğunda” daha da düşeceğini öne sürdü.

Altın ve Bitcoin ETF’ler için bir karşılaştırma

Yorumculardan birinin altın ETF’lerinin satışa başlaması halinde altın fiyatına ne olacağını sordu. Bu sorusuyla Schiff’in görüşlerine meydan okudu. Bunun üzerine tartışmayı sürdüren Bitcoin eleştirmeni, “altın ETF’lerinde tüm yıl boyunca çıkışlar olduğu”nu söyledi. Bu yüzden, “yine de yükselmeye devam edeceğini” ileri sürdü. Bu doğrultuda Schiff, şunları söyledi:

Bu durum altının yeni rekorlar kırmasını engellemedi. Bitcoin’in ETF alımına ihtiyacı var. ETF’ler satmaya başlarsa Bitcoin çöker. Spot piyasada satış hacmini dengelemek için yeterli alım yok.

Peter Schiff Bitcoin görüşleri

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Schiff, bu yılın başlarında kripto topluluğuyla hararetli bir tartışma daha yaşadı. Bitcoin’in 2031 yılına kadar 10 milyon dolara ulaşabileceğini, ancak bunun ABD dolarının Alman Papiermark’ı gibi değersizleşmesi halinde mümkün olabileceğini söyledi.

Daha yakın bir zamanda ise BTC’yi “spekülasyon ve kumar hareketinin bir parçası” olarak niteledi. Schiff, “( …) Bitcoin’in piyasaya sürülen tüm bu ETF’lerle kendi anlatısı vardı. Bir düzine kadar Bitcoin ETF’si var. Bu yüzden bu ralliye yol açan çok fazla hype vardı” dedi. Bu şekilde, Şubat ayında başlayan fiyat artışına atıf yaptı. Sonuç olarak, Peter Schiff Bitcoin’in geleceği konusunda haklı olabilir ya da olmayabilir. Ancak onunla aynı fikirde olunsun ya da olunmasın, ister kripto varlıklar ister altın gibi değerli metaller söz konusu olsun, dikkatli olmak her zaman gereklidir. Herhangi birine yatırım yapmadan önce ayrıntılı araştırma yapmak kritik önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x